Upamiętniliśmy odzyskanie niepodległości – kompania honorowa Służby Celnej

Upamiętniliśmy odzyskanie niepodległości – kompania honorowa Służby Celnej

Upamiętniliśmy odzyskanie niepodległości – kompania honorowa Służby Celnej

fot.: Kompania honorowa Służby Celnej
fot.: Kompania honorowa Służby Celnej
fot.: Kompania honorowa Służby Celnej
fot.: Kompania honorowa Służby Celnej
fot.: Kompania honorowa Służby Celnej
fot.: Warta honorowa Służby Celnej przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Narodowe Święto Niepodległości – to święto, obchodzone, co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.  Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w obchodach Narodowego Święta Niepodległości wzięli udział przedstawiciele Służby Celnej. W uroczystościach uczestniczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Służby Celnej, nadinspektor Służby Celnej Jacek Kapica. Służba Celna wystawiła również swój poczet sztandarowy.

W tym roku, po raz pierwszy w centralnych uroczystościach związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, obok innych pododdziałów (przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej), wzięła udział Kompania Honorowa Służby Celnej składająca się z funkcjonariuszy i funkcjonariuszek wywodzących się z kompanii reprezentacyjnych czterech izb celnych.

Jest to wielkie wyróżnienie dla Służby Celnej, gdyż uczestnictwo w ceremonii organizowanej w tym najbardziej reprezentacyjnym dla każdego Polaka miejscu stanowi dla nas wielki zaszczyt. Świadczy także o docenieniu roli i znaczenia Służby Celnej zarówno w procesie tworzenia niepodległego państwa polskiego, jak i jej miejsca w  obecnych strukturach państwa.

Obecnością w obchodach Święta Niepodległości polska Służba Celna przypomniała swój udział w tworzeniu struktur administracji państwowej zarówno po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku jak i po zakończeniu II Wojny Światowej oraz bohaterski opór w pierwszych godzinach agresji we wrześniu 1939 r.

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest ściśle związana z powstaniem polskiej Służby Celnej. Na przełomie lipca i sierpnia 1919 r. Sejm Rzeczypospolitej podjął szereg decyzji o organizacji systemu celnego w Polsce. 31 lipca 1919 r., tworząc władze skarbowe, postanowiono równocześnie o dwuinstancyjnej organizacji celnej w postaci urzędów celnych i dyrekcji ceł. 1 sierpnia 1919 r. utworzono urzędy celne. Pierwszą taryfę celną w II Rzeczypospolitej wydano w dniu 4 kwietnia 1919 r., a w lutym 1920 r. powstał Departament Ceł Ministerstwa Skarbu. Taki był początek funkcjonowania w Polsce współczesnej administracji celnej.

Polscy celnicy znaleźli się też wśród ofiar faszystowskich najeźdźców. 1 września 1939 r. na stacji w Szymankowie, ważny dla niemieckiej strategii pociąg, został rozpoznany i informacja o nim została przekazana polskim żołnierzom broniącym mostu w Tczewie. W rezultacie polska załoga mostu w Tczewie odparła atak niemieckich żołnierzy, zadając im znaczne straty i zgodnie z planem obrony - wysadziła most. Równocześnie, dzięki skierowaniu nadjeżdżającego z odsieczą Niemcom pociągu pancernego na ślepy tor uniemożliwiono kontynuowanie operacji przeciwko polskiej załodze mostu. Za swoją odwagę, celnicy i współpracujący z nimi kolejarze zostali rozstrzelani. Na pamiątkę ich czynu wzniesiono pomnik, pod którym co roku w rocznicę 1 września organizowane są uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Obecnie polska Służba Celna funkcjonuje w oparciu o przepisy Ustawy  z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej. Jest to umundurowana formacja, podlegająca Ministrowi Finansów, utworzona w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa obszaru celnego Polski oraz Unii Europejskiej. Jej zakres działania obejmuje obszar ceł i podatków w imporcie, podatku akcyzowego, podatku od kopalin i gier hazardowych.

Do głównych zadań Służby Celnej należy np.:

*      obsługa i kontrola obrotu towarowego z zagranicą, pobór cła i VAT w imporcie,

*      obsługa i kontrola obrotu wyrobami akcyzowymi w obrocie krajowym, pobór akcyzy,

*      obsługa i kontrola gier hazardowych, pobór podatku od gier,

*      zwalczanie przestępstw w zakresie cła, akcyzy i hazardu,

*      ochrona rynku i obywateli przed przywozem niebezpiecznych towarów (m.in. podrabiane farmaceutyki, zabawki bez atestów, towary niebezpieczne i toksyczne),

*      rozliczanie ceł, akcyzy, podatku od gier i zabezpieczeń,

*      egzekucja zaległości i likwidacja towarów.

 

W skład struktury organizacyjnej Służby Celnej wchodzi 16 izb celnych, 46 urzędów celnych oraz 154 oddziały celne. W Służbie Celnej pełni służbę  ok.16 tys. funkcjonariuszy, w tym: w obszarze ceł  ok. 10 tys., z czego 3,5 tys. na granicach, w obszarze akcyzy ok.3 tys. i w obszarze gier ok. 2 tys.

Pliki do pobrania

Powiązane linki

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 06.11.2012 Data publikacji: 06.11.2012 15:07 Data ostatniej modyfikacji: 14.11.2012 14:16
Autor: Jolanta Jarmul-Mikołajczyk Osoba publikująca: Jolanta Jarmul-Mikołajczyk Osoba modyfikująca: Jolanta Jarmul-Mikołajczyk

Powiązane

Historia
Rejestr zmian